top of page

Petr Smělík
střihač | režisér | dokumentarista

Petr_Smelik__small2_(photo by Kiril Todorov).jpg
Petr Smělík, 1985, vystudoval Filmovou školu Zlín. Loutkový film Tokio Brothers, který zde vedl produkčně a jako střihač, byl v roce 2006 oceněn na festivalu Japan Media Arts a je držitelem Grand prize festivalu Tokyo Anime Fair 2007.

V roce 2009 Petr Smělík stříhal dokumentární mystérium Přízrak svobody II, které vzniklo v koprodukci Endorfilmu, ČT a ARTE a na 23. Finále Plzeň 2010 získalo Zvláštní ocenění "za smělé vykročení přes hranice dokumentárního žánru a za experimentování s filmovým časem".

Rozptyl Petrových zkušeností sahá od střihu autorských dokumentů přes televizní show, televizní hrané filmy k dokumentární prezentaci o výstavě Františka Vláčila.
Série Uzamčený svět, již stříhal, získala v roce 2018 cenu Česká radost na MFDF Jihlava.

Středometrážní dokument Rok na dědině je jeho režijním debutem. Projekt získal hlavní cenu na festivalu Acampadoc Panamá 2020.

V roce 2023 Česká televize uvedla jeho hodinový dokument s názvem První máj o vývoji tohoto dne v letech 1890 - 1990.

Petr v roce 2023 také dokončil Chasing The Wada Dream - dokument o blockchain vzdělávání v Africe.


V roce 2024 ČT uvedla dokumentární sérii o grafickém designu Identita, kterou stříhal. Petr dál stříhá celovečerní dokument do kin, jenž na tuto sérii navazuje.

Momentálně režíruje dokumentární sérii o vývoji české kinematografie a připravuje natáčení filmu, který vychází z imerzivní divadelní inscenace Musí se žít.
bottom of page